Schools
Grossmont, Helix to Play at Home in CIF Hoops Openers on Wednesday
Boys basketball pairings announced; Grossmont girls travel to Poway, and Helix hosts Kearny on Tuesday.
Grossmont and Helix Charter high schools will have home-court advantage in the CIF San Diego Section boys basketball playoffs this week, according to pairings announced Saturday.
San Ysidro will journey north to the Foothillers’ gym for a 7 p.m. game Wednesday in Division I, and El Centro Southwest High travels to La Mesa for a Division II game at 7 p.m. Wednesday against the Highlanders.
In the girls basketball brackets, Grossmont travels to Poway High School for a 7 p.m. game Tuesday, and Helix will host Kearny at the same time. Details are here.
Find out what's happening in La Mesa-Mount Helixwith free, real-time updates from Patch.
La Costa Canyon High School is the top-seeded team in Division I of the CIF boys basketball playoffs and will host Escondido High on Wednesday at 7 p.m.
LCC, which finished the regular season 23-4, shared the Avocado West League title with Rancho Buena Vista (23-4). Both were 7-1 in league play. San Dieguito Academy (10-18) visits University City (12-13) in Division III and Army-Navy (14-11) will host Preuss (10-13) in Division IV in other first-round games involving area schools.
Find out what's happening in La Mesa-Mount Helixwith free, real-time updates from Patch.
Other top seeds include Lincoln (25-1) in Division II, St. Augustine (21-6) in Division III, Francis Parker (19-7) in Division IV and Horizon (14-11) in Division V.
S.D. SECTION BOYS BASKETBALL CHAMPIONSHIPS
DIVISION I
First Round: Wednesday, Feb. 23
Escondido (10-16) at (1) La Costa Canyon (23-4), 7 p.m.
Eastlake (17-8) at Vista (19-9), 7 p.m.
Rancho Bernardo (18-11) at El Camino (23-6), 7 p.m.
Granite Hills (17-11) at (4) Otay Ranch (23-4), 7 p.m.
Fallbrook (18-10) at (3) Rancho Buena Vista (24-3), 7 p.m.
San Ysidro (20-8) at Grossmont (18-9), 7 p.m.
Mission Hills (17-10) at Poway (15-12), 7 p.m.
San Diego (12-14) at (2) Torrey Pines (22-5), 7 p.m.
Quarterfinals: Saturday, Feb. 26.
Semifinals: Wednesday, March 2.
Finals: Saturday, March 5, USD, 8:05 p.m.
DIVISION II
First Round: Wednesday, Feb. 23
Steele Canyon (10-18) at (1) Lincoln (25-1), 7 p.m.
Monte Vista (15-10) at Scripps Ranch (15-11), 7 p.m.
San Marcos (9-15) at Morse (17-11), 7 p.m.
Bonita Vista (7-19) at (4) Westview (19-9), 7 p.m.
EC Southwest (13-14) at (3) Helix (26-6), 7 p.m.
Kearny (12-11) at Hilltop (19-8), 7 p.m.
Point Loma (13-11) at Valhalla (14-12), 7 p.m.
Mt. Carmel (7-19) at (2) Hoover (23-6), 7 p.m.
Quarterfinals: Saturday, Feb. 26.
Semifinals: Wednesday, March 2.
Finals: Friday, March 4, USD, 8:05 p.m.
DIVISION III
First Round: Wednesday, Feb. 23
El Capitan (8-16) at (1) St. Augustine (21-6), 7 p.m.
Valley Center (17-8) at Santana (19-8), 7 p.m.
San Dieguito (10-18) at University City (12-13), 7 p.m.
Brawley (14-12) at (4) Cathedral Catholic (16-10), 7 p.m.
Olympian (13-15) at (3) Mount Miguel (20-7), 7 p.m.
Madison (13-13) at Canyon Crest (18-8), 7 p.m.
La Jolla (12-16) at SD Southwest (18-9), 7 p.m.
Mar Vista (11-16) at (2) Mission Bay (12-10), 7 p.m.
Quarterfinals: Saturday, Feb. 26.
Semifinals: Wednesday, March 2.
Finals: Saturday, March 5, USD, 2:45 p.m.
DIVISION IV
First Round: Wednesday, Feb. 23
(1) Francis Parker (19-7) bye.
Christian (12-14) at Santa Fe Christian (8-17), 7 p.m.
Preuss (10-13) at Army-Navy (14-11), 7 p.m.
(4) Coronado (23-5) bye.
(3) Bishop’s (12-14) bye.
Calipatria (12-14) at Mater Dei Catholic (15-11), 7 p.m.
Guajome Park (13-7) at Imperial (17-8), 7 p.m.
(2) La Jolla Country Day (15-11) bye.
Quarterfinals: Saturday, Feb. 26.
Semifinals: Wednesday, March 2.
Finals: Saturday, March 5, USD, 11:15 a.m.
DIVISION V
First Round: Wednesday, Feb. 23
Ocean View Christian (8-10) at (1) Horizon (14-11), 7 p.m.
SD Calvary Christian (15-12) at Escondido Adventist (13-11), 7 p.m.
San Diego Academy (16-7) at Maranatha Christian (15-5), 7 p.m.
St. Joseph (7-9) at (4) The Rock (15-8), 7 p.m.
SoCal Yeshiva (10-10) at (3) Calvin Christian (21-4), 7 p.m.
Christian Life (8-18) at Tri-City Christian (14-12), 7 p.m.
SD Jewish (12-9) at Vincent Memorial (11-12), 7 p.m.
Vista Calvary Christian (3-13) at (2) Foothills Christian (16-10), 7 p.m.
Quarterfinals: Saturday, Feb. 26.
Semifinals: Wednesday, March 2.
Finals: Friday, March 4, USD, 4 p.m.
Get more local news delivered straight to your inbox. Sign up for free Patch newsletters and alerts.